Sunday, January 11, 2009

Ndodhitë e Çufos

Kur ishim të vegjël një nga librat që e lexonim shumë ishte libri "Aventurat e Çufos" shkruar nga Gaqo Bushaka. Ky përbëhej nga "Çufo dhe bubi kaçurrel", "Çufo në shtëpinë e çudirave" dhe "Pushimet e Çufos".

Çufo ishte një derrkuc i lezeçëm që na bëri për vete kur ishim fëmijë dhe akoma e kemi xhan edhe sot...

"Çufo, Çufo o gjumash, shkon në shkollë avash avash"

"O po ç'po kendojnë gjashtë bilbila,
tre të kuq e tre jeshila..."


3 comments:

Anonymous said...

super sa mir

Alessia said...

jane te bukura....

Arta said...

eshte e preferuara e djalit tim, sidomos pjesa e ariut qe kendon neper gjume "as e vogel moj as e madhe" ...