Saturday, January 17, 2009

Gjë e gjëza (Bleta)


Zu-zu-zu, zu-zu-zu,
Shkon atje e shkon këtu,
Punon ditë e punon natë,
Na jep dyllë e na jep mjaltë.


(bleta)


Falemiderit, Brikena.

62 comments:

lindi-bela said...

Kater kemb ka,

Shtepin ne kurris,

Gjithnje e mban,

Kermillin e ka fis.

(akhserb)

lin2 said...

Eshte porsi cader,

Me nje kemb rri,

Fushave te gjera

Del kur bie shi.

C'esht a e di?

(Kërpurdha)

bela-lindi said...

Koka si pjeper,
sa plepi qafa,
kembet si shtylla
kjo esht? ......

(gjirafa)

nesaaa nisaaa said...

Shum gjegjeza te mira keni dergu lindi-bela ju uroj fattt

mirlind shala said...

Gjëegjëza

Të gjithë sa shkojnë,
Me këmbë e coptojnë,
Të gjithë sa vijnë,
Me këmbë e grijnë.
(rruga)

Krrau, krrau, krrau
Fluturon nëpër pemë,
Zëri i saj vëtëm qau,
Në dimër dhe verë.
(sorra)

Këmbët si çibuk,
Shpinën si pambuk,
Veshët si gomar,
Ikën pa samar!
(lepuri)

Herë këndon e herë flet,
Zë i saj të përshëndet,
Të ndihmon kudo në punë,
Eshtë shok i lirë shumë.
(radio)

mirlind said...

Gjëegjëza

Të gjithë sa shkojnë,
Me këmbë e coptojnë,
Të gjithë sa vijnë,
Me këmbë e grijnë.
(rruga)

Krrau, krrau, krrau
Fluturon nëpër pemë,
Zëri i saj vëtëm qau,
Në dimër dhe verë.
(sorra)

Këmbët si çibuk,
Shpinën si pambuk,
Veshët si gomar,
Ikën pa samar!
(lepuri)

Herë këndon e herë flet,
Zë i saj të përshëndet,
Të ndihmon kudo në punë,
Eshtë shok i lirë shumë.
(radio)

Anonymous said...

Porsi top është rumbullak
Pa benzine shkon e vjen
Kur lëviz askush se ndjen
ështe plake sa stregohet
por nuk lodhet as ankohet

(Toka)

Ergi Deliaj said...

Muri jasht jeshil ushtaret e kuq lideret e zinj
(Shalqiu)

Ergi Deliaj said...

Muri jasht jeshil ushtaret e kuq lideret e zinj
(Shalqiu)

julinaka said...

shyqyr i gjeta per detyre faleminderit

Ana said...

Mund te me jepni nje gjegjeze per qenin ose macen ?

Unknown said...

Mos pi mall bej palester.. gjeje ca esht

Unknown said...

Breshka

Unknown said...

Kot fare

Unknown said...

KETO GJEAGJEZA JAN KREATIVE DHE NXITESE IMAGJINATE POR KAM NJI ANKES FJALET JAN PAK TE PAKUPTUESHME PER TA ...

Anonymous said...

Dhembe ka por asgje nuk ha

Unknown said...

Kreheri

Unknown said...

Ooooooo9

Unknown said...

Brravo

Unknown said...

DY SOPATA LATA LATA PRESIN PALA TE DHATA

Unknown said...

50 nuse me buze te kuqe. Kush asht

Unknown said...

Rrubullak strubullak 100 miza ka ne bark

Unknown said...

A asht gershera

Unknown said...

Jemi te volga ngjyre te kuqe kur na hani Jemi te embla kujdesini edhe krimba kemi.

Unknown said...

Jemi 7 motra vinme njera pas tjeter rresht e dim 5 Jane mesim 2 pushim.
Kush eshte.

Unknown said...

Jemi 7motra vijm njera pas tjeters rreshtn e dim 5 per mesim 2 per pushim kush eshte

Unknown said...

4 motra vin dhe rrin njera tjetren se arrijn (rrotat e makines)

Unknown said...

Njeher me bejn top pastai
Me rrahin me shkop
Dhe per çudi e shoh veten
Ne tepsi

(Byreku)

Unknown said...

Gjith boten
E shitit pot
trupi as ni
her nuk livrit


(Mendja)

Anonymous said...

hap kembet nguli dhembet.
gjejeni kush eshte


ckane njerezit ne mes te kembeve

ku i kane leshte me te perdredhura burrat dhe grate
cfare ka me te madhe femrat e martuara se sa ato beqare

(mos i merni per keq)

Anonymous said...

e para eshte bananja
e dyta - gjunjet
e treta - ne afrike
e katerta - krevati dopjo

kto nuk jane shume te thjeshta per njerez me mendje te thartuar

Anonymous said...

na hanksh mutin a more vesht oj llapushe llapaxone kaptin qene debile

gjejeni kush eshte ky person qe une sapo pershkrova

Unknown said...

Bretkosa

Unknown said...

Shum bukur

Unknown said...

hyn pa mjekr del me mjekr kjo c shte ?...

His Infernal Majesty said...

Ditet e javes

Unknown said...

Preshi ndoshta

Unknown said...

Ditet e javes

Unknown said...

Keto jan gjeegjeza teper banale dhe sigurisht qe njerezit do ta marin per keq dhe do te keqkuptohen..what a shame for you

Unknown said...

Gjëegjeza te goditura keto..bravo..😁😁👍👉

Unknown said...

Po..po si me mendje te thartuar

Unknown said...

Kreheri

Unknown said...

I lug tlin krejt boten e Perlin
Qfare eshte
(Dielli)

Unknown said...

Kerpudha

Unknown said...

👊👊

Unknown said...

Pershendetje! Juutrm mos ofendoni! Ta qifsha rotb lea dto provga

Unknown said...

Gersheta

Unknown said...

Gersheret

durres klea said...

eshte me pupla po nk ka krah


Unknown said...

Gershera

Unknown said...

Shaqnini

Unknown said...

Ditet e javes

Unknown said...

Rrotat e makines 😍

Unknown said...

Mos ofendoni

Unknown said...

Petë -petë si bakllava,
mbushur miza kaurma,
lum kush shok e mik e ka.

Tristian.

Unknown said...

Krheri

Unknown said...

Porsi top
Me gezof te bute i mbuluar
Bisht si gjarper
Trupi I lakuar
Lajkatare sa me ska
Syte si shqiponje I ka.
(Macia😻)

Unknown said...

Di un

Unknown said...

A mund te me beni nje gjeegjez per frutat

Unknown said...

Gishtat

Unknown said...

MHANKSHI KARIN KREJT

Unknown said...

yc8h