Wednesday, January 12, 2011

Atdheu


I mora A-në atit,
në të ishte dhe nëna,
i mora T-në tokës,
në të ishte edhe zemra,
i mora D-në detit,
në të ishte dhe qielli,
i mora H-në hënës,
në të ishte dhe dielli,
i mora E-në erës,
në të ishte dhe shiu,
i mora U-në ujit,
në të ish' dhe njeriu,
i lidha gjithë bashke
dhe gjeta,
ATDHEU-n.

Autori:

13 comments:

Short Poems said...

Me pelqeu shum shum, faliminderit qe e keni vendour ketu :)

djellza said...

mua me ka pelqyer shum une i dua shum vjershat per femi me pelqejne jasht mase

Aurora said...

eshte nje vjershe shume e bukur e kam lexuar disa here dhe nuk me ka merzitur duke e lexuar nuk jam lodhur kurre duke e lexuar.....te kujton atdheun dhe ndjen mall per te shume...

rina said...

me pelqeu shum kjo poeziiii

Arta said...

djellza, aurora dhe rina,

ju falenderoj nga zemra,
sa emra te bukur kane vajzat e memedheut tone :)

ju pershendes,

rina said...

edhe une te pershendes ty shummm nuk ka emra me te bukur se te memedheut ton

Anonymous said...

ka shume kuptim dhe eshte shume e bukur

Anonymous said...

ne te vertete me pelqen shume kjo poezi dhe i falenderohem faqes per vogelushet , per femijet tane .kjo vjershe me ndihmoi shume qe ta realizoje nje hartim te bukur prandaj i falenderohem faqes bukur Me respekt nga Gentiana Reka KL.5'3 fsh Cellopek shkolla "7 Marsi "

Anonymous said...

hamamin e mire kjo poezi

megi said...

kjo eshte nje vjershe vertet shume e bukur!

Anonymous said...

Poezia eshte e Odhise Grillos

Unknown said...

Mesa mbaj mend une pjesa e fundit eshte: I mblodha te gjithe bashk e si ylber shkelqeu e para kryefjale e fjaleve Atdheu... ka dhe me rime keshtu :)

Unknown said...

Po vjesha e marigos.marigoja vajz e mir po qendis ne eresir..... A mun te me thoni si vazhdon ju lutem