Saturday, November 20, 2010

Ç'u mbush mali me dëborëÇ'u mbush mali me dëborë,
Ç'u mbush deti me pamporë,
Seç u mbush e shkreta Vlorë,
Plot me krushq e me dasmorë:
S'janë krushq edhe dasmorë,
Janë Toskë-e Malësorë,
Janë Toskë-e Malësorë,
Me flamur' të kuq në dorë,
Si dhëndurë me kurorë.


Ç'u zbardhë malet, ç'u zbardhë:
Nga çdo anë seç na ardhë,
Shqipëtarët gunë-bardhë.
Seç na ardhë palë-palë,
Duke rrotulluar male
Kush me këmb' e kush me kalë,
Kush me shpejt, kush më ngadalë:
Kush i lum e kush i gjorë
Kanë zbritur mu në Vlorë,
Mu në Vlorën e lirisë,
N'atë thelb të Shqipërisë


Ç'ka që çan rrufeja retë?
Vjen 'Smaili trim me fletë,
Fluturon posi shigjetë.
Thonë, vjen përdrejt në Vlorë,
Me flamur të kuq në dorë,
Me flamurin e lirisë,
N'atë thelb të Shqipërisë:
Thonë, është vet-i-tretë,
Thonë, është vet-i-tetë,
Thonë, vet-i-njëstetetë-
Rrofsh moj Shqipëri përjetë !!

Këngë e vjetër.
Other albanian paintings: here

10 comments:

Marinela Reka said...

Bukur :)

rina said...

sa here e degjoj kete poezi me bene pershtypje dhe me shum ta dua shqiperine

mimoza said...

kjo poerzi eshte per mrekulli ju lumtee

rina shabani said...

per mrekulli eshte kjo poezi kete poezi e dua shummmmmmmmmm eshte e mrekullushme

rina shabani said...

te dua atdheu im kosova shqiperi ca kufinj qe na ndajn se nje gjuh e flasim tan

Arta said...

rina, mimoza, marinela,

edhe une mbushem plot me emocione kur lexoj kete kenge te vjeter, shume here nuk e perfundoj dot nga lotet ne sy,

ju pershendes

rina said...

te pershendes nga zemra arta edhe une nuk i nal lotet sa her e degjojj te pershendes

rina said...

ti arta je nga kosova apo nga shqiperia

Arta said...

rina,

une gjithmone kam menduar se kosova dhe shqiperia jane nje...

rina said...

po e vertet kosova dhe shqiperia jan njee