Monday, December 22, 2008

Vjerrsha e Abetares, kujtime...


Abetare fort të dua,
Me ato shkronjat e tua,
Dora ime u mësua,
Mendja ime u ndriçua,
Kam mësuar të lexoj,
Shkruaj bukur, recitoj...

Kur ishim ne të vegjël, rreth kësaj kohe të vitit festonim "Festën e Abetares". Të gjithë fëmijët pregatisnin një program me vjerrsha e këngë për prindërit. Të gjithë së bashku përcillnim Abetaren e dashur që na kishte mësuar shkronjat. Në fund, shfaqja mbyllej me ardhjen e mikut të ri "Leximit" dhe gjithë librave të tjerë...Image from: here


10 comments:

Anonymous said...

Vjershja origjinale ka qene viti1978:

Abetare fort te dua
me ato shkronjat e tua
dora ime u mesua
mendja ime u ndricua
se tani di te lexoj
dhe Partine ta nderoj
me mesimet qe mesoj

Abetaren e mbruam
shume gjera te bukura ne mesuam

Arta said...

Kujtime te bukura, apo jo, anonim?

Vjerrshes i mbaja mend vetem vargjet e para...

Une kam qene "Abetarja" ne festen e abetares. Mamaja ime ruan nje fotografi bardh e zi, ku une me kapelen e abetares ne koke po jua bej me dore gjithe femijeve :) dhe "Leximi" ka ardhur perpara.

Anonymous said...

shum e mir qenka vjerrsha hallall te koft

Anonymous said...

abetare shum te dua shum gjera mesova nga ti te dua shum

Unknown said...

Dua
Dua diellin edhe hënen
Dua mamin edhe babin
Dua mesuesen qe me meson
Dua zogun qe cicerom

Era said...
This comment has been removed by the author.
Unknown said...

Une jam A ja jam e para
Ne mes shoqesh me e mbara
Pa me thoni o femije pa mua
Fjala mama a do te shkruhej A A

Unknown said...

shum te bukura po nxirrni dhe te tjera

LILIAN NIKKY said...

Emri im është Lilian N.Kjo është një ditë shumë e gëzueshme e jetës sime për shkak të ndihmës që Dr.saguru më ka dhënë duke më ndihmuar duke e rikthyer ish-burrin tim me magjinë e tij magjike dhe të dashurisë. Unë isha e martuar për 6 vjet dhe ishte shumë e tmerrshme sepse burri im me të vërtetë po mashtronte dhe po kërkonte divorc, por kur hasa në emailin e Dr.saguru në internet se si ai ka ndihmuar kaq shumë njerëz që të kthejnë ish-in e tyre dhe ndihmë për të rregulluar marrëdhëniet. dhe i bëjnë njerëzit të jenë të lumtur në marrëdhëniet e tyre. I shpjegova situatën time atij dhe pastaj kërkova ndihmën e tij por për çudinë time, ai më tha që ai do të më ndihmojë me çështjen time dhe këtu unë tani po festoj sepse Burri im ka ndryshuar tërësisht për mirë. Ai gjithmonë dëshiron të jetë pranë meje dhe nuk mund të bëjë asgjë g pa të tashmen time. Unë me të vërtetë po shijoj martesën time, çfarë feste të shkëlqyeshme. Do të vazhdoj të dëshmoj në internet sepse Dr.saguru është me të vërtetë një caster i vërtetë magjie. A KENI NDIHME KETO DOKTOR T CON KONTAKTIT SAGURU TANI VIA EMAIL: drsagurusolutions@gmail.com ose WhatsApp +2349037545183 Ai është përgjigjja e vetme për problemin tuaj dhe ju bën të ndjeheni të lumtur në marrëdhëniet tuaja. 3 FRUTA E GRUES 4 FJALA E PROMOVIMIT 5 FJALA MBROJTORE 6 FJALA E BIZNESIT 7 FJALA E MIRA 8 FJALA E LOTTERRIS AND DHE RASTI GJYKATS GJYKATA.

Aleksandros said...

po kujt i plasi per kwt doktorin qe con ti me si hyn kshu ncdo vend e shkruan budulluqe pa e dit se per cfare komentojne njerezit aty , eh zot cfare njerezish mban kjo toke