Tuesday, December 16, 2008

1-2-3...

1 karrotë për lepurin,
2 arra për ketrin,
3 dele blegërijnë,
4 ujq ulërijnë,
5 pula kakarisin,
6 qukapikë çukisin,
7 rosa notojnë,
8 zogj fluturojnë,
9 gjinkalla bëjnë potere,
10 bletë në koshere...
Duke u endur në internet rastisa në një temë për fëmijë tek Albforumi. Atje më pëlqyen shumë këto vargje zbavitëse të shkruara nga përdoruesi "perandoria7". Kushdo të jetë perandoria7, unë e falenderoj shumë për këto vargje të bukura dhe po i shkruaj edhe këtu në mënyrë qe dhe fëmijë të tjerë ti lexojnë ...
Unë i vura titullin: 1-2-3.

Image from Counting friends


Shtojcë:
Kam shumë dëshirë që të bashkëpunoj me ndonjërin prej jush që e lexoni këtë blog dhe ju jepet që të krijoni vizatime të përshtatshme për këngët, vjerrshat, apo përrallat që mund të vendosim këtu. Nëse ju pëlqen kjo ide, ju lutem më kontaktoni...

3 comments:

Anonymous said...

per mendimin tim kjo vjershe eshte shum qesharake.hahaha!
nji keshill kam: fut ca fjal te urta!

Anonymous said...

VJERSHA E ALFABETIT

A a a -ah ha ha,gajaset papagalli camarrok
B b b -babi me beben bejme buqeta tok

C c c -cicerojne trumcaket mbi carace tane
C c c -cakalli calaman capitet anembane

D d d -dallendyshja nduku djathin e skaduar
Dh dh dh -dhuraten m'a dha kunadhja e martuar

E e e -e pe pelen e lezetshme bukuroshe?
E e e -e hengre ate embelsiren pikaloshe?

F f f -foka flakeron troften plot fuqi
G g g -gorrilla germon gropen si njeri

Gj gj gj -gjashte gjarprinj te vegjel u gjenden ne gjol
H h h -haperdahen hokataret ne hotelin "Gogol"

I i i -iken xhindi fillikat fshihet ne kashte
J j j -valevitet jeleku lejla atje jashte

K k k -kokoshkat kercasin krejt kuturu
L l l -lepujt e lendines largohen prej ketu

Ll ll ll -llokumet bllokojne fyellin magjik
M m m -mumjet mberthejne mbretin nevrik

N n n -Neptuni i ngjan planetit uran
NJ nj nj -Nje foshnje njihet me dacin laraman

O o o -ora e stacionit troket e kumbon
P p p -pantera pret per ketrin,pergjon

Q q q -qyqet qaraviten qemenate mbi qarr
R r r -arinjte perpiqen te prekin nje ngjale

RR rr rr -rrenjet e rrapit lagen ne perrua
S s s -skifteri syzi frikson nje pallua

Sh sh sh -shtriga shnderron shamine ne shkop
T t t -tete kotele roze rrotullojne nje top

TH th th -thyej thuprat e thata te thanes
U u u -urithet puthen buze ures se Lanes

V v v -vaporet vigane vargojne si deve
X x x -xixellonjat nxitojne ne xunthe dhe mare

Xh xh xh-xhaxhai babaxhan xhiron nje axhami
Y y y -ylberet lyejne gjysma gjymash ne shi

Z z z -zebrat e gezuara lozin me zogj pergjate nje lumi
Zh zh zh -zhaben me pizhame bezhe lehte e ze gjumi

perandoria7

LILIAN NIKKY said...

Emri im është Lilian N.Kjo është një ditë shumë e gëzueshme e jetës sime për shkak të ndihmës që Dr.saguru më ka dhënë duke më ndihmuar duke e rikthyer ish-burrin tim me magjinë e tij magjike dhe të dashurisë. Unë isha e martuar për 6 vjet dhe ishte shumë e tmerrshme sepse burri im me të vërtetë po mashtronte dhe po kërkonte divorc, por kur hasa në emailin e Dr.saguru në internet se si ai ka ndihmuar kaq shumë njerëz që të kthejnë ish-in e tyre dhe ndihmë për të rregulluar marrëdhëniet. dhe i bëjnë njerëzit të jenë të lumtur në marrëdhëniet e tyre. I shpjegova situatën time atij dhe pastaj kërkova ndihmën e tij por për çudinë time, ai më tha që ai do të më ndihmojë me çështjen time dhe këtu unë tani po festoj sepse Burri im ka ndryshuar tërësisht për mirë. Ai gjithmonë dëshiron të jetë pranë meje dhe nuk mund të bëjë asgjë g pa të tashmen time. Unë me të vërtetë po shijoj martesën time, çfarë feste të shkëlqyeshme. Do të vazhdoj të dëshmoj në internet sepse Dr.saguru është me të vërtetë një caster i vërtetë magjie. A KENI NDIHME KETO DOKTOR T CON KONTAKTIT SAGURU TANI VIA EMAIL: drsagurusolutions@gmail.com ose WhatsApp +2349037545183 Ai është përgjigjja e vetme për problemin tuaj dhe ju bën të ndjeheni të lumtur në marrëdhëniet tuaja. 3 FRUTA E GRUES 4 FJALA E PROMOVIMIT 5 FJALA MBROJTORE 6 FJALA E BIZNESIT 7 FJALA E MIRA 8 FJALA E LOTTERRIS AND DHE RASTI GJYKATS GJYKATA.