Friday, May 20, 2011

Kur vjen 1 Qershori

Kur vjen 1 qershori,
zemra më gufon
se është festa ime,
se është festa jonë
...
Me shokët me shoqet,
lozim e këndojmë.
Prindër e mësues,
bashkë me ne festojnë.


Dhe trumcakët ciu-ciu,
në ajër lodrojnë.
Gëzuar o fëmijë,
me gjithë zemër na urojnë.

Dhe çapkënia ketrushe
për të na uruar festën,
po na sjell lule fushe.

Ja na erdhi 1 Qershori,
ç'na gëzon kraharori.
çelin lule plot hare,
midis tyre lule ne.

16 comments:

moza said...

urime urime 1 qershoriii ju duaa femijee

angelina said...

i love youu children

Arta said...

per festen e femijeve,

Faleminderit mimoza, angelina,

Anonymous said...

ssssssshhhhhhuuuuuummmmmeeeeeeee e bkr kjo vjersha sidomos per femijet kur te recitojne ne shk. te gjithe do kenaqen..........

eliza said...

sssssssshhhhuuuuuuummmmmmeeeee e bkr kjo vjersha sidomos per femije....kur ta recitojne ne klase........

Anonymous said...

urime 1 qershori

rina said...

shum e bukur kjo poezi

rina said...

Pershendetje Arta e pash tani,kete koment,nga disa njerez qe nuk kan aspak kulturë.Unë te falenderoj nga zemra per punën qe je, duke e bërë ketu.Kam parë edhe disa komente të tjera, qe kishte shumë fjalë fyese! Mirpo ky është një,blog fantastik! Mirpo ti duhet te vazhdosh drejt dhe te mos shikosh se qfarë fjalë ,thojnë njerzia sepse ,ky eshte blog fantastik! Unë e pëlqej këtë.Unë kur i pash ato komente me erdhi shumë keq .te pershendes...

ndushipa said...

Pershendetje Arta! Ne radhe te pare dua te te falnderoj per kete blog te mbrekullueshm qe keni krijuar dhe me ide te bukura....... brenda mundesive do doja te me ndihmonit me ndonje loje per femjie .... do e vlersohoja shume kete gje nese me realizohet....

Arta said...

Ndushipa,

po ju pergjigjem me shume vonese, por tani e vura re kete koment.

Nen grupimin "Loje" ne krahun e majte te faqes do te gjeni gjithe postimet qe mund te perdoren per ndonje loje te shpejte me femijet.

Ne mes tyre eshte edhe kenga "dy shqiponjat" bashke me shpjegimin e detajuar se si luhet loja e shqiponjave...

Shpresoj t'ju pelqeje...
Faleminderit,

p.s. fotografite tek blogu juaj jane te mrekullueshme, vini edhe ndonje shenim te vogel per vendet nese kini mundesi.

genta zeka said...

1 qeshori eshte nje feste perfemij dhe te gjithe femijet e duan 1 qeshorin ♥ edhe femijet dhe te gjithe bhen te lumtur per ni qeshorin dhe eshte shum e bukur vjerrsha qe ishte dhe une ju pershendes me gjith gezim ♥

Anonymous said...

Vjershe fantastike !!!!goces time I pelqejne shume vjershat per 1 qershorin...

Brisild Velo said...
This comment has been removed by the author.
Unknown said...

Thank

Unknown said...

Thank

Unknown said...

Thank