Monday, September 20, 2010

LuleborëTuj shëtitur n`mal e n`kodër,
tuj prek lulet t`gjith me dorë,
veç n`nji kopsht ma t`bukurin n`Shkodër,
ty të gjeta luleborë.

Je e vogël por e plotë,
ty t`kërkoj un tash sa mot,
tash sa mot un ty t`kërkoj,
veç me ty jetën ta çoj,

Eja, eja luleborë,
se me ty do thurr kuror'.
Eja, eja luleborë,
se me ty do thurr kuror'.

Pash ma t`bukrën stinë t`pranverës,
pash ma t`bukrin trandofil,
mos t'ja falesh kujt njat' erën,
se per mu vetëm ke çil.6 comments:

DC said...

Eshte absolutisht e mrekullueshme te lexosh vargjet e kesaj kenge. Urime te perzemerta per kete blog. Mgjth, jo prin akoma vete, perseri u kenaqa duke lexuar te gjitha vjershat e femijerise. Sot doja te kujtoja kengen e shiut...edhe e gjeta kete me ne fund!:)

Arta said...

DC,

gezohem shume, shume qe u kenaqe,
te falenderoj per fjalet e mira,

suhejla said...

te dua kenga ime qe gjithmon te kam lypur po tash te gjeta

fjolla said...

oh kenga imeee sa e kam lypur kete keng oh sa shum te duaaaaaaaaaa o kenga ime

Arta said...

suhejla, fjolla,

ju falenderoj nga zemra, dhe ju pershendes me dashuri,

Anonymous said...

dua keng