Thursday, February 28, 2008

Kënga e nënës


S'ka në botë më të mirë,
Se sa ti, o nëna ime,
Sa e dashur, sa e mirë,
sa punëtore dhe sa trime...

Me të gjithë je e qeshur,
dhe nga goja t'rrjedh vec mjaltë,
kënga jote rrjedh nga zemra,
sytë e tu c'vështrim të qartë,
kënga jote rrjedh nga zemra,
sytë e tu c'vështrim të qartë...

(refreni)
Ti je det, si det i gjerë,
plot me ndjenja ëndërrime,
dashurinë per atdhenë,
ma rrënjose, nëna ime(2 here)

Dashurinë për atdhenë,
për atdheun tonë të shtrenjtë,
ma skalite thellë në zemër,
si një nënë e vërtetë.

Ndaj të dua sa vetë jeta,
Kur të shoh ty të gëzuar,
Kur këndoj për ty, moj nënë,
Për gjithë nënat kam kënduar...
Kur këndoj për ty, moj nënë,
Për gjithë nënat kam kënduar...

(refreni)
Ti je det, det i gjere
plot me ndjenja enderrime
dashurine per atdhene
ma rrenjose, nena ime.(2 here)

8 comments:

Anonymous said...

Ky eshte versioni i modifikuar. I pare e ka dashurine per Partine ma rrenjose ...

Arta said...

I dashur Anonim,

Po, ke te drejte :)

Por prape, kjo mbetet nje kenge shume, shume e bukur e muzikes sone, per nenen.

"S'ka ne bote me te mire..."

Nuk e di autorin e tekstit dhe te muzikes. Atyre ju takojne falenderimet...

Arta

Aurora said...

kenge shume e bukur as ne bote nuk so te kete me te bukur...bravo atij qe e ka shkru kengen....:))

irma said...

Do te ishte nje surprize shume e kendshme nese vargjeve do ti shtonit dhe melodine sepse eshte shume e bukur..nuk dime ku ta gjejme kete kenge...

Games said...

Wow, amazing weblog structure! How lengthy have you ever been blogging for? you make running a blog look easy. The whole glance of your web site is magnificent, let alone the content material!

Des Plaines Taxi said...

Thanks for sharing this huge list of blog commenting site…

Ethan Bruce said...

Nice post :)

Kupunyailmu said...

good article and blogs...
nice share and succes for u..